Zavičajni muzej Benkovac
Prvi početci skupljanja muzejske građe i predmeta na benkovačkom području započinju još krajem 19. st…
Obala P. Krešimira IV 22, Biograd na Moru
Muzej čuva vrijednu spomeničku baštinu iz bogate prošlosti biogradskog primorja i okolice. Smješten je na obali u središtu Biograda, davne prijestolnice hrvatskih vladara (11. st.), u zgradi koja je spomenik kulture, a podignuta je na ruševinama srednjovjekovnih zidina pri kraju 18. i početkom 19. st.
Kulturno-povijesna zbirka izuzetne spomeničke vrijednosti Teret potopljenog broda iz XVI. st. jedinstvena je na Jadranu. U njoj se čuva više od 50 000 predmeta izvađenih iz mletačkoga trgovačkog broda potonuloga u 16. st. Brod je nosio raznovrsnu skupocjenu robu za trgovanje po lukama Sredozemlja, a potonuo je 1583. g. u Pašmanskom kanalu kod otočića Gnalić, nekoliko milja južno od Biograda. Blago neprocjenjive vrijednosti bilo je skriven na dnu mora gotovo puna četiri stoljeća, a otkriveno je slučajnim nalazom murterskih ribara tek 1967. g. Predmeti s potopljenog broda obuhvaćaju opremu i inventar broda (sidra, brončane topove, topovske kugle, bakreno i kositreno posuđe iz brodske kuhinje i dr.) te skupocjenu robu za trgovanje, kojoj pripadaju i stakleni luksuzni predmeti, svijećnjaci, tekstilni predmeti, keramičko kuhinjsko posuđe, oslikana majolika, gravirana keramika te brojni predmeti za svakodnevnu uporabu: naprsci, šivaće igle, pribadače, britve, naočale, škare, razne vrste praporaca, precizne vage i dr. Poseban su dio tereta sirovine i poluproizvodi.
Bogata arheološka zbirka obuhvaća građu od prapovijesti do srednjega vijeka, a izdvaja se ona iz biogradskih crkava i krunidbene katedrale hrvatskih kraljeva. Muzej čuva i druge arheološke spomenike koji se nalaze u lapidariju.
U galerijskom prostoru na katu zgrade priređuju se tematske izložbe kojima se obrađuje povijest Biograda i prezentira građa koja nije izložena u stalnom postavu.
O glagoljskoj baštini svjedoči zbirka kamenih odljeva kao i knjige tiskane glagoljskim pismom (misali, brevijari, časoslovi, oporuke…). A o Biogradu na Moru kao kraljevskom mjestu svjedoči stalna izložba koja nam preko arhivsko-dokumentarne građe govori o periodu kada je Biograd bio sjedište hrvatskih narodnih vladar.
RADNO VRIJEME
Radno vrijeme muzeja organizirano je na slijedeći način.
Muzej je otvoren za posjetitelje u vremenu srpanj – kolovoz:
Ponedjeljak – petak: 08.00 do 14.00 sati i 18.00 do 21.00 sat
Subotom: 09.00 do 12.00 i 18.00 do 21.00 sat
Rujan – srpanj u vremenu:
Ponedjeljak – petak: 08.00 do 14.00 sati.
Muzej je nedjeljom zatvoren.
Muzej se može razgledati i izvan radnoga vremena uz prethodnu najavu i dogovor na telefon 023 383 721 ili mail: info@muzej-biograd.com
ZAVIČAJNI MUZEJ BIOGRAD NA MORU
OIB 62434481716
Obala kralja Petra Krešimira IV, broj 20
23 210 Biograd na Moru
Tel.: 023/383-721
Faks: 023/383-721
www.muzej-biograd.com; e-mail: info@muzej-biograd.com
facebook.com/muzejbiograd
Prvi početci skupljanja muzejske građe i predmeta na benkovačkom području započinju još krajem 19. st…